Open source item tracking for all geocaching platforms

Reference number
GK1225B
Total distance
0 km
Places visited
1
Born
4 years ago
Country track
(1)
Mission

Masyw Śnieżnika (1425) leży w Sudetach Wschodnich w południowo wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. Jest najwyższym szóstym szczytem Sudetów Środkowych i najwyższym szczytem w tej części Sudetów. Zbudowany jest z gnejsów, łupków krystalicznych i granitognejsów śnieżnickich oraz przeobrażonych skał osadowych. Tworzy dział wodny trzech zlewisk: Morza Czarnego, Północnego i Bałtyckiego. Szczyt jest najlepszym punktem widokowym w całych Sudetach. Przy sprzyjającej pogodzie w promieniu 100 kilometrów można dostrzec Śnieżkę, wieże Wrocławia, Ołomuńca. W świecie zwierząt dominują jelenie, kozice, które przywędrowały z sąsiednich Jeseników. Ich stado zadomowiło się na pobliskim Średniaku. Liczna fauna bezkręgowców i gatunków endemicznych. Bogata roślinność karpacka i alpejska. Wokół hali waliny, które powstały w następstwie klęski ekologicznej (wiatrołamy) i wyrębów interwencyjnych. W drzewostanie dominuje świerk i sztucznie nasadzona kosodrzewina oraz modrzew. Dla ochrony flory i walorów krajobrazowych ustanowiono rezerwat na powierzchni 181 ha. Półroczna pokrywa śnieżna, 54 dni okresu wegetacyjnego, liczne silne wiatry huraganowe, półroczna zima pozostawiają turystom niezapomniane wspomnienia.

1806 r. na środku hali pod Śnieżnikiem powstała zagroda pasterska zwana „Szwajcarką”, gdyż jako gospodarza osadzono tam Szwajcara. Była to duża farma mleczna, hodowano krowy i owce. Wyodrębniono w niej również część dla wędrowców oraz mały bufet. W drugiej połowie XIX wieku na zlecenie ówczesnej właścicielki tych terenów księżny Marianny Orańskiej wybudowano nowe schronisko - wynikało to z dużego zainteresowania terenem przez turystów i wędrowców. Popularność Śnieżnika stale rosła, więc w 1871 roku dobudowano kolejny obiekt jako gospodę turystyczną - budynek obecnego schroniska. Doprowadzenie dróg leśnych znacznie wpłynęło na zwiększenie dostępności szczytu, organizowano wycieczki powozem, saniami. Obiekt cieszył się wyjątkową popularnością zimą, gdyż przyległe tereny charakteryzowały się wspaniałymi warunkami śniegowymi. Organizowano tutaj kursy narciarskie, na które przyjeżdżały sławne osobistości z całego świata. Jako atrakcję z tamtych czasów należy wymienić zjazdy „rogatymi saniami” spod gospody na hali aż do Międzygórza.

Jestem GeoKretem pochodzącym ze Schroniska na Śnieżniku, dlatego chciałbym dzielnie podróżować reprezentując miejsce mojego pochodzenia.

Found it? Log it!
Map

Caption: [Red flag] = start [Yellow flag] = trip points [Green flag] = recently seen


0 km
4 years ago / Filipiny34

Wrzucony