Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skrobotowo / Quarznau / Völtzendorf / Chwôrzno / Chwarzno - OP9PRB
CHWNO
Właściciel: Stopaczixx PL
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-03-2024
Data utworzenia: 29-06-2023
Data opublikowania: 02-07-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 29-03-2024
14x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
59 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Myszka Kiki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Stoisz właśnie w samym centrum dawnej wsi Chwarzno.

 

Na południe od Ciebie, za ul. Chwarznieńską znajdował się folwark.

Zostało po nim najwięcej ze wszystkich dawnych zabudowań wsi (np. szary dom tuż przy drodze) i historyczny układ budynków.

 

Gdy wejdziesz w ul. Ateny, zwróć uwagę na drugi dom po lewej. Obecnie zmodernizowany, jest niezwykle stary. Ma ponad 110 lat. Mieszkał tam pracownik folwarku. Takich domów było więcej, ale radziecki czołg zniszczył jeden z nich w 1945 roku, 2 zostały zburzone na potrzeby budowy nowego bloku („Willa Ateny”), 1 na potrzeby budowy domu jednorodzinnego (Apollina 10), natomiast 2 mniejsze zostały zrównane z ziemią podczas budowy ul. Ateny.

 

Znajdujesz się na obecnej pętli autobusowej. W rzeczywistości ma ona ponad 100 lat i została zbudowana jako podjazd do miejscowego dworku.

 

Z owego dworku również coś zostało. Obok wiaty autobusowej, tuż za tablicą z wielką podniszczoną mapą Gdyni widać wystający beton – to nowoczesny jak na tamte czasy fundament dworku. Krążą plotki, że dworek miał rozbudowaną sieć piwnic, obecnie zasypaną pod pętlą. Wejście do piwnic miało się znajdować na obecnym miejscu kapliczki św. Urszuli Ledóchowskiej, przy której stoisz.

 

Na zachodzie widzisz teraz mały park odnowiony w 2015 roku. Jest tak stary jak dworek. Powstał jako jego ogrody, a po zniszczeniu dworku w 1945 roku popadł w zapomnienie.

 

Idąc od strony obwodnicy, po prawej stronie za ekranem dźwiękochłonnym można dostrzec mały domeczek. Dawniej była to szkoła lub gorzelnia (oba budynki stały obok siebie, ale przetrwał tylko jeden), wybudowana już w XX wieku.

 

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1253 roku.

 

Dokładniej dotyczyła ona Skrobotowa, które należało do parafii na Oksywiu.

 

Po pewnym czasie Skrobotowo połączyło się z zachodnim Witominem (obecne "Stare Chwarzno") tworząc Chwarzno, którego nazwa pochodzi od słowa "ch(w)orst" – krzak, chrust, teren pagórkowaty.

 

Pierwotni właściciele zostali wygnani za zdradę księcia pomorskiego w wojnie z Brandenburgią, a Chwarzno przeszło we władanie księcia.

 

Następnie wieś nabyli gdańscy kupcy niemieckiego pochodzenia. Wówczas w 6 chatach chłopskich mieszkało kilkanaście osób oraz cztery rodziny pracowników folwarcznych i leśnik. W dworku mieszkało kilka osób.

 

W XVII wieku wioskę (wraz z innymi przyszłymi częściami Gdyni) kupił Jan III Sobieski. Następnie należała ona do różnych polskich szlachciców.

 

W 1866 roku właścicielem został kapitan pruskiej żeglugi wielkiej Völtz – stąd nazwa Völtzendorf.

 

W 1905 roku majątek obejmujący 934 ha zamieszkiwało 65 Polaków i 11 Niemców. Wtedy folwark znów zmienił właściciela. Został nim Hans Göldel.

 

Po I Wojnie Światowej właścicielem znów stał się Polak, Adam Słupski. Wtedy tereny wzdłuż obecnej ul. Okrężnej dostały się pod administrację Towarzystwa Budowy Osiedli, które zbudowało tam domki dla 67 najbiedniejszych rodzin ze Śródmieścia i wykopało studnię.

 

Pod koniec 1937 roku mieszkało to 296 osób, w tym 54 dzieci w wieku szkolnym.

 

Podczas obrony Gdyni przez hitlerowców w 1945 Völtzendorf stanowiło ważny węzeł obrony przed Witominem i wiązało znaczne siły radzieckie przez kilka dni. Wtedy zniszczony został dworek i nigdy go nie odbudowano. Z tego okresu zostały podstawy baterii ciężkiej artylerii przeciwlotniczej Kreigsmarine „Völtzendorf” i wysadzone bunkry obok Zielenisza.

 

W okresie PRL-u folwark zamieniono na PGR, a już od roku 1960 urbaniści uznawali Chwarzno za obszar pod przyszły rozwój Gdyni. Ostatecznie włączono je do obszaru "Gdynia Zachód" – dzielnicy dla docelowo 100 000 mieszkańców.

 

Do granic Gdyni przyłączono Chwarzno 1 stycznia 1973 roku. Kościół, który masz na wschód od siebie został wybudowany dopiero w 1990 roku, natomiast szkoła podstawowa za parkiem w roku 1999.

 

W tym czasie Chwarzno zaczęło być silnie urbanizowane, włącznie z budową zjazdu z Obwodnicy Trójmiasta (Węzeł "Chwarzno-Witomino") i całkowitą przebudową ul. Chwarznieńskiej na odcinku Obwodnica-Witomino, która dawniej biegła za ekranem dźwiękochłonnym.

 

Warto wspomnieć, że jeszcze do lat dwutysięcznych, Chwarzno pełniło po części funkcję gdyńskich "slumsów". Kwitła tu przestępczość i mieszkała głównie niższa klasa społeczna. W klubie "Las Vegas", obecnym pensjonacie "Figaro", zastrzelony tu został jeden z najbardziej znanych polskich przestępców, "Nikoś". Sprawców ani zleceniodawcy nigdy nie zidentyfikowano.

 

Kesz to mały słoik.

Znajduje się pod wschodnią częścią ogrodzenia kapliczki, którą wskazują kordy. Jest przykryty warstwą ściółki, więc pamiętaj, żeby zostawić w takim maskowaniu.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Völtzendorf na mapie z 1893
Quarznau na mapie z 1899 (niemiecki zapis polskiej nazwy, zanim została ona zmieniona na Völtzendorf)
Völtzendorf na mapie z 1913, "Gut." oznacza folwark
Chwarzno na mapie z 1938
Chwarzno na radzieckiej mapie z 1973, "CTФ" oznacza chlew
Dworek w Chwarznie na zdjęciu z lat 30. XX wieku