Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dąbrowiecka Góra - OP97GR
Fortyfikacje na Dąbrowieckiej Górze (zwanej także Białą Górą) to na Przedmościu Warszawa najdalej wysunięty na południe
Właściciel: thesquareroot
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-06-2020
Data utworzenia: 18-06-2020
Data opublikowania: 21-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 21-06-2020
47x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
78 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Pasiaczek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Fortyfikacje na Dąbrowieckiej Górze (zwanej także Białą Górą) to na Przedmościu Warszawa najdalej wysunięty na południe zrealizowany niemiecki punkt oporu, złożony z dwóch żelbetowych schronów. Powstał w wyniku rozbudowy pozycji w kierunku południowym, celem osłony odbudowywanego w latach 1939–1940 polskiego mostu saperskiego na Wiśle w Świdrach Małych.

Punkt oporu wybudowano na piaszczystej wydmie w pobliżu dwóch traktów: Dąbrówka–Karczew i Osieck–Karczew. Do maja 1941 roku Niemcy zbudowali tylko dwa żelbetowe schrony, otoczone fortyfikacjami polowymi, osłoniętymi od strony nacierających rowem przeciwczołgowym i zaporą z drutu kolczastego. Nie można wykluczyć, że w rejonie Dąbrowieckiej Góry miały powstać kolejne żelbetowe schrony, niestety ze względu na brak źródeł pozostaje to tylko domysłem. Do miejscowej legendy należy podziemny tunel między schronami, którego w rzeczywistości nigdy nie wykonano. Wokół znajdują się za to relikty placu budowy – betonowe podstawy pod betoniarki, dźwigi, agregaty czy pompy.

Koncepcyjnie schron Regelbau 514 (niem. Regelbau można tłumaczyć jako „budowla regulaminowa”) osłaniał ogniem z karabinu maszynowego podejście do schronu Regelbau 120a i przedpole pozycji po Okoły (wówczas folwark), a także ryglował ogniem trakt Dąbrówka–Karczew. Ówczesny trakt Karczew-Dąbrówka przebiegał około 100 metrów na północ od obecnej drogi, która jest powojennym skrótem. Z kolei schron Regelbau 120a miał zapewnić skuteczną obserwację i kierowanie ogniem artylerii na przedpolu w rejonie Dąbrówki i traktu na Osieck. Relacje mieszkańców sugerują, iż na wiosnę 1944 roku, w ramach przygotowywania pozycji do walki, ludność cywilna pod okiem niemieckich saperów czyściła przedpole z drzew i krzewów, by umożliwić swobodną obserwację i ostrzał.

źródło: przedmoscie.warszawa.pl

 

PS. W sezonie niezimowym bunkry otwarte są dla zwiedzających, często z możliwością posłuchania ciekawostek prosto od grupy Stowarzyszenie Pro Fortalicium, która zajęła się odrestaurowaniem bunkrów i sprawuje nad nimi opiekę. Polecam! 

Skrzynka nie znajduje się wewnątrz zabudowań.

Kesz w oryginale utworzony i zarejestrowany na geocaching.com w 06/2020. W przypadku zaginięcia/uszkodzenia będę oczywiście reanimować.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.