Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Żołnierzy I i II Wojny Światowej - Małkinia - OP8MFG
Właściciel: Greg30
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 106 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 04-06-2017
Data utworzenia: 04-06-2017
Data opublikowania: 04-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 23-05-2022
31x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
84 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pośród zabudowań mugoli znajduje się cmentarz.

Cmentarz wojenny w Małkini powstał w 1919 r. Spoczywają tu żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w czasie II wojny światowej.
„Na początku sierpnia 1920 roku wojska Rosji sowieckiej dotarły w rejon Małkini. Bezpośrednio na Małkinię nacierały 3 Armie sowieckie ze składu Frontu Zachodniego, dowodzonego przez Marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Małkini broniły jednostki 8 Dywizji Piechoty, dowodzonej przez Pułkownika Stanisława Burhart - Bukackiego. Natarcie bolszewików udało się powstrzymać w rejonie Małkini przez 3 dni ( 2-4 VIII 1920 r).”
Podporucznik Władysław Leydo : „Gdy w 1920 roku wybuchła wojna polsko-bolszewicka, na apel Marszałka Piłsudskiego tak jak inni studenci wstąpił do 36. Warszawskiego Pułku Akademickiego. Brał udział w walkach z bolszewikami i 12 sierpnia 1920 roku został ciężko ranny pod Małkinią. Przez kilka miesięcy przebywał w szpitalu w Grudziądzu w stanie śpiączki. Rodzina uważa jego ocalenie za cudowne - postrzał w głowę na szczęście nie uszkodził mózgu. Podporucznik Leydo wrócił do domu dopiero na Boże Narodzenie.”

Na cmentarzu znajdują się również cztery mogiły zbiorowe z okresu II wojny światowej, w których pochowanych jest 12 żołnierzy polskich, poległych we wrześniu 1939 r.
Już 1 i 2 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardowały na stacji w Małkini rozładowujące się oddziały 1 DP Legionów. 4 września 1939 r. węzeł kolejowy i sama Małkinia były celem silnych bombardowań lotnictwa niemieckiego. 70 samolotów wroga dokonało nalotu wzniecając pożary i powodując wiele ofiar wśród ludności cywilnej. 28 września 1939 roku do Małkini dotarły wojska ZSRR 6 Korpusu Konnego ze składu 10 Armii Frontu Białoruskiego. W układzie o przyjaźni i granicy z dnia 28.09.39r. pomiędzy Niemcami i ZSRR przesunięto linię graniczną na wschód. Wojska ZSRR wstrzymały swój marsz i cofnęły się z Małkini do pobliskiej wsi nad Bugiem - Podgórza, gdyż granica miała przebiegać wzdłuż rzeki Bug i do Małkini, a dalej od Małkini wzdłuż linii kolejowej do Ostrołęki i rzeki Narew.

Na zakończenie ciekawostka z okresu I wojny. W Małkini stacjonowała jednostka szkoleniowa artylerii wojsk rosyjskich ( poligon) oraz znajdowały się magazyny zbożowe. W czasie działań wojennych, stację kolejową w Małkini Niemcy usiłowali zbombardować za pomocą sterowca Zeppelin. Bomby spadły na zabudowania żydowskie przy ulicy Piaski wzniecając pożar i siejąc panikę wśród ludności.

Źródło :

www.dobroni.pl

Kesz to plastikowa tutka z logbookiem. Zadanie na tyle ciekawe, że dookoła zabudowania, małe sklepiki i sporo mugoli.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cmentarz
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 3x komentarz 0x Wszystkie wpisy