Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dwór w Zabużu - OP8JT3
Dwór w Zabużu nad rzeką Bug
Właściciel: Tropiciel_
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 123 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-10-2016
Data utworzenia: 25-10-2016
Data opublikowania: 25-10-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 17-11-2020
24x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
59 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Hr. Jan Usz, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dwór w Zabużu to murowany pałac wzniesiony na samym brzegu rzeki. Obecnie pełni rolę hotelu SPA & Wellness z restauracją.

W okresie przedrozbiorowym Zabuże stanowiło własność królewską. Za czasów Królestwa Polskiego tutejsze dobra, prawie 950 ha stały się nagrodą za zasługi dla carskiego tronu. W 1873 r. otrzymał je Michał Ludogowski, urzędnik ds. Królestwa Polskiego w osobistej kancelarii cara. Po nim przejął Zabuże syn Włodzimierz, którego staraniem w latach 90. XIX w. powstał murowany pałac. 

Dotrzemy do niego jadąc aleją, wzdłuż której rosną pomnikowe lipy. W związku z osobą właściciela obiekt zwano "Władimirówką". Składał się nań cały kompleks zabudowań dworskich i park wraz z lipową aleją. Niestety założenie dworskie uległo zniszczeniu w sierpniu 1915 r., kiedy trwała ofensywa niemiecka. Odbudował je prowizorycznie zarządca majątku Franciszek Zieleniewski. 

W międzywojniu we dworze przejętym przez państwo umieszczono siedzibę Nadleśnictwa Mielnik, kiedy wybuchła II wojna światowa a rzeka Bug na półtora roku stał się granicą pomiędzy hitlerowskimi Niemcami i ZSRR w dawnym pałacu Ludogowskich ulokowano placówkę i wartownię niemieckiej straży granicznej Grenzschutz. Leśnicy wrócili do pałacu po wojnie i do lat 90 Lasy Państwowe utrzymywały tu ośrodek wczasowy, często przyjmując młodzież z ochotniczych hufców pracy. W czasie stanu wojennego skoszarowano tu jednostki ZOMO. Potem osiedlono tu Rosjan nadzorujących budowę gazociągu.  R. Zubkowicz, Sarnaki i okolice, 2007

W 1993 został wydzierżawiony B. Łęskiemu, a w okolicy i całym powiecie nigdy nie mówiono o tym majątku inaczej jak tylko "pałac Oleksego", były premier i marszałek Sejmu bywał w Zabużu często. Tu zapraszał swoich gości, tu prawdopodobnie biesiadował z W. Ałganowem. 

W latach 90. budynek ulegał dewastacji. Dopiero od 1997 roku nowi właściciele rozpoczęli remont założenia, W roku 2006 Zabuże nabyli państwo Wojcieszukowie i stworzyli we dworze trzygwiazdkowy hotel oraz SPA.

Reprezentacyjną część pałacu możemy podziwiać od strony zachodniej. Zdobi ją wsparty na masywnych kolumnach taras z tralkową balustradą. W środku znajduje się także Restauracja Namiestnikowska z ciekawym wystrojem i lokalnymi potrawami. W sąsiedztwie znajduje się się jeszcze murowana stajnia obecnie Strefa SPA z basenem i drewniany dom zarządcy pełniący rolę noclegową dla gości. W obiekcie znajduje się oświetlony kort tenisowy. 

Skrzynka znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" w pobliżu Rezerwatu Zabuże  oraz w granicach obszarów NATURA 2000  - Dolina Dolnego Bugu ( PLB140001 ) oraz Ostoja Nadbużańska ( PLH140011 ).

Skrzynka znajduje się poza terenem Dworu, należy jej szukać blisko drzew... rękawiczki mogą się przydać. Skrzynka nie jest zakopana.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dwór w Zabużu
Lipowa aleja - pomnik przyrody
Dwór w Zabużu w jesiennej odsłonie.
Aleja lipowa w jesiennej odsłonie.
SPOILER