Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #59 - Nowy Dębsk - OP84T0
37 Łęczycki Pułk Piechoty
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 92 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 25-11-2014
Data utworzenia: 16-09-2014
Data opublikowania: 25-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 16-02-2020
74x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 5 obserwatorów
60 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dawidnd, jaculo, meteor2017, sampler, tygryskris, wuja michal , żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

15 września 1939 r 37 Pułk Piechoty z 26 Dywizji Piechoty Armii Pomorze zajął stanowiska obronne wzdłuż Bzury, broniąc dostępu do miejscowości Kompina–Patoki, a za tą linią do Kozłowa Szlacheckiego i Gągolina Południowego. Pułk toczył zacięte walki przez cały dzień ze zmiennym szczęściem. Na wczesne godziny dnia 16 września zaplanowano ponowne natarcie na Bzurę. Polskie oddziały uderzyły w kierunku na Kozłów Szlachecki a całodzienny bój nie zmienił sytuacji na tym odcinku. Były to ostatnie działania w rejonie Gągolina. Po dwudniowych walkach, w których Niemcy nie byli w stanie przełamać oporu, pułk poniósł ogromne straty osobowe a jego stan zmniejszył się do zasobów osobowych batalionu. Na rozkaz dowództwa odszedł w kierunku północnym w rejon: Osiek – Iłów – Budy Stare – Młodzieszyn – Justynów. Wieczorem tego samego dnia, na skraju lasu Budy Stare w rejonie Leontynowa, odpierał natarcie niemieckiej piechoty wspartej czołgami i samochodami pancernymi.

W wyniku ciągłych walk i poniesionych strat 18 września jednostka przestała praktycznie istnieć jako formacja bojowa. Pojedyncze grupy żołnierzy usiłowały jeszcze podejmować walkę. W nocy z 18 na 19 września resztki pułku sforsowały Bzurę na południe od Kamiona Małego, kierując się do Puszczy Kampinoskiej, by podążyć na odsiecz Warszawie. Dotarły do stolicy 21 września i brały udział w jej obronie.

Nazajutrz po zakończeniu działań zbrojnych okoliczni mieszkańcy zebrali ponad 100 poległych żołnierzy Wojska Polskiego i pochowali w mogile polowej oznaczonej żołnierskimi hełmami. W roku 1940 wystawili na mogile pomnik. Tuz po wojnie mogiła została sprofanowana przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy strzelali do krzyża umieszczonego na postumencie. W lutym 1952 roku władze podjęły decyzje o ekshumacji poległych i przeniesieniu na Warszawskie Powązki.

W miejscu mogiły pozostaje pomnik zrekonstruowany przez okolicznych mieszkańców. 

Skrzynka ukryta kilkanaście metrów od pomnika. Została ukryta koło pieńka, nie jest zakopana a jedynie przykryta ściółką leśną i zabezpieczona kamieniem polnym.

Więcej informacji o szlaku bojowym 26 Dywizji Piechoty znajdziesz na stronie Społecznego Komitetu Dla Upamiętnienia Bitwy 26 DP. Zdjęcia dotyczace miejsc spoczynku w tym stare zdjecie pomnika w Nowym Dębsku znajdziesz tutaj.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Obrazki/zdjęcia
1
2
3
Jesli musisz