Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dwór i drewniany młyn w Osmolicach - OP7F8F
Szlakiem młynów na Bystrzycy
Właściciel: green team
Założyciel: Andrzejj
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 187 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-03-2014
Data utworzenia: 16-03-2014
Data opublikowania: 16-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 13-04-2014
23x znaleziona
3x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
35 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia


Pałac z 1831 roku. Na przełomie XIX i XX w. dobudowano taras południowy i boczne aneksy. Odremontowany w 1956 roku i w 1986 roku.

Pierwsza pisana wzmianka o Osmolicach pochodzi z 1377 roku. Pałac w Osmolicach wspomina już Jan Długosz w "Liber beneficiorum", określając go jako "curia militaria". Z owego obiektu obronnego pozostały grube mury w dolnej jego części i dwie ciężko sklepione sale oraz piwnice, które w tradycji miejscowych mieszkańców nazywają się "lochami". Podobno ciągną się pod dnem Bystrzycy do pobliskiego wzgórza za rzeką, popularnego " grodziska ".
Stał tam obronny kasztel oblany ze wszystkich stron wodą - rozlewiskami Bystrzycy i Kosarzewki, które od Osmolic tworzą już jedną rzekę. Właścicielami osmolickiego pałacu byli kolejno: Mikołaj z Prawiednik h. Bończa, potem rody Osmólskich, Gorajskich, Skarbek-Kiełczewskich, Grabowskich, wreszcie Stadnickich, którzy władali Osmolicami i pałacem do 1944 r. Przez okres niespełna roku po śmierci hr. Juliusza Stadnickiego majątkiem zarządzał jego kuzyn i plenipotent Andrzej Boniecki. Opuścił Osmolice w lipcu 1944 r.
Pałac osmolicki z XV w. został rozbudowany w czasie, gdy stanowił własność rodziny Grabowskich a następnie Stadnickich. Wówczas dobudowano piętro, taras od strony południowej oraz stylową bramę. Po wojnie pałac wraz z 50 hektarami gruntu otrzymała organizująca się tu szkoła. W ten sposób powstało w Osmolicach Liceum Hodowlane, które w 1950 r. połączyło się z Liceum Pszczelarskim w Pszczelej Woli i stało się jego częścią składową.
Od 1994 r. pałac, stanowiący zabytek klasy III, stoi pusty. Zabytkiem w Osmolicach jest też stara gorzelnia zbudowana przed I wojną światową, wykorzystywana później jako wytwórnia win owocowych, potem przetworów owocowo-warzywnych, obecnie nieczynna.
Znacznie starszy od gorzelni jest w Osmolicach drewniany, modrzewiowy młyn wodny , liczący ponad 150 lat. Tyleż lat liczy sobie magazyn zbożowy wzniesiony przez Juliusza Stadnickiego w 1847 r. z dobudowaną po II wojnie światowej suszarnią chmielu. Stara rządcówka, resztki zabytkowej bramy, figura Matki Boskiej upamiętniająca zmarłą w bardzo młodym wieku Marię z Grabowskich Stadnicką to relikty przeszłości. Park osmolicki, rozległy, należał kiedyś do ciekawszych wśród wszystkich okolicznych parków. W latach powojennych został zaniedbany, częściowo zdewastowany. Jeszcze zachowało się kilka starych dębów i lip, a także żywotniki otaczające reprezentacyjny salon.
Zachował się też stary staw z krzyżem na wysepce, poświęcony Franciszkowi Grabowskiemu, znanemu w czasach Królestwa Polskiego prawnikowi, współtwórcy konstytucji Królewskiej. Obecnie całość w rękach prywatnych.

 


Park

 

Park i brama z XIX w.

 

Inne

 

Rządcówka i stodoła z 1. poł. XIX w. Spichlerz z 1847 roku, potem dobudowano drugą kondygnacje i suszarnie w 1907 roku. Drewniany młyn wodny z 1920 roku. Drewniany dom młynarza z przełomu XIX i XX w.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dwór_front
Młyn_1
Młyn_2
Dwór od strony młyna
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 23x nieznaleziona 3x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria