Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Unisław - Unislavia - Wenzlau - OP43DE
Spacerkiem w przeszłość
Właściciel: huculP-y
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 88 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 2:00 h    Długość trasy: 5.00 km
Data ukrycia: 07-11-2011
Data utworzenia: 07-11-2011
Data opublikowania: 07-11-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 21-11-2017
29x znaleziona
2x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 8 obserwatorów
162 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
19 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: areckis, bamba, bodziu79, crazy_baby, Farrora, Hr. Jan Usz, izunia77, Klon, ladybird78, Miki., Miłka&Armal, MiMPy+KBSJ, mswiezy1, p0p3y, PPJP, Qbacki, Serengeti, wuja michal , Żabik
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zaczyna się  XXI wiek. Współczesny UNISŁAW, koordynaty początkowe wskazują okolicę Zespołu Szkół. Idziemy przez dziedziniec za szkołę, kierując się w stronę boiska Orlik. Po lewej stronie znajduje się nowy budynek obserwatorium astronomicznego. Tam w narożniku ogrodzenia ukryta jest skrzynka KU GWIAZDOM, wewnątrz której jest podpowiedź do 1. części hasła. Niestety może być problem ze zwiedzeniem, gdyż obiekt bywa zamknięty w wolne dni i w godzinach popołudniowych. Dalej idziemy przez parking przy Hali Sportowej i ulicą w stronę współczesnego centrum Unisławia. Jest tu siedziba Urzędu Gminy, Ośrodek Zdrowia, poczta, posterunek policji. Przebudowano układ komunikacyjny - ze szkodą dla istniejącej tu dawniej roślinności. Tu już teraźniejszość miesza się z przeszłością...

Wkraczamy w XIX wiek. Za budynkiem dawnego pruskiego urzędu dominialnego (dziś Gminny Ośrodek Kultury) wchodzimy do zabytkowego parku i kierujemy się na południe. Idąc przez park pamiętajmy o 1. części hasła. Wychodzimy w rejonie budynków dworca kolejowego Unisław Pomorski, na szlaku kolejowym z Bydgoszczy do Chełmży przez Unisław, który wybudowano w latach 1891-93. Za zabytkową kolejową wieżą ciśnień ukryta jest skrzynka  WIEŻA CIŚNIEŃ z podpowiedzią do 2. części hasła. Następnie idziemy dalej wzdłuż torów, aż do przejazdu kolejowego, po drodze rozwiązujemy 2. część hasła. Wtedy zawracamy i udajemy się ul. Chełmińską, kierując się w stronę widocznej z oddali wieży kościoła.

Doszliśmy w XVII wiek. To historyczne centrum miejscowości UNISLAVIA. Po prawej stronie znajduje się stara (niestety mocno zeszpecona przybudówkami) zabudowa mieszkalna i budynek dawnej gospody. Z lewej, przy kościele, jeszcze stoi nie użytkowana już plebania, a za nim rozciąga się cmentarz - zachowały się groby z przeł. XVIII i XIX w. Podpowiedź do 3. części hasła zawiera kolejny kesz KOŚCIÓŁ ŚW. BARTŁOMIEJA, umieszczony za grobem księżnej. Rozwiązanie jest na miejscu. UWAGA! Zachowaj szacunek - pamiętaj, to jest cmentarz.

Od kesza można iść dalej, schodząc schodkami w dół do bramy cmentarza, lub po prawej stronie od frontu kościoła schodzimy w dół historycznym traktem wiodącym w stronę Wisły, który za cmentarzem rozwidla się. Droga w prawo prowadzi na Górę Zamkową. Teren jest prywatny, trzeba poprosić o zgodę na zwiedzanie. Ale by zdobyć ten etap nie jest wymagane wejście na górę!

Jesteśmy w  XIV wieku. Będąc na szczycie mamy przed sobą fosę dawnego zamku oraz zasypane ziemią i porośnięte trawą resztki fundamentów zamku krzyżackiego WENZLAU, który niedawno był miejscem „odkryć” archeologów: http://projektumk.wixsite.com/castra-terrae/single-post/2017/07/01/Unis%C5%82aw---wst%C4%99pne-wyniki-bada%C5%84-zamku Gdy już nasycimy się rozpościerającymi się stąd wspaniałymi widokami na pradolinę Wisły (tzw. Basen Unisławski) musimy powrócić, aby odnaleźć podpowiedź do 4., ostatniej już części hasła. W tym celu schodzimy drogą w dół, aż do podnóża Góry Zamkowej. Stąd mamy imponujący widok na strome zbocza. Tuż obok ogrodzenia ukryta jest czwarta skrzynka GÓRA ZAMKOWA. Szukaj tam gdzie beton spotyka się z drewnem i mchem.

Aby dotrzeć do finału, który znajduje się na wzgórzu zwanym przez miejscowych Grodziskiem, mamy dwie możliwości:

1. wariant - nudny: zawrócić i wracać pod górę znaną już drogą, mijając z lewej Górę Zamkową, za budynkami skierować się w lewo na sąsiednie wzgórze.

2. wariant – dłuższy: pójść drogą u podnóża gór, zwanych Unisławskimi, aż do rozwidlenia, gdzie wybierzemy drogę wiodącą w prawo w tył, a potem, też w prawo, zejdziemy z niej na ścieżkę, by po przejściu przez rów wejść na zbocze wzgórza Grodzisko. Stąd też są wspaniałe widoki. Będąc już na szczycie pamiętajmy o 4. części hasła.

Dotarliśmy do XI wieku. Wchodzimy, obok tablicy z opisem, za wał obronny. Jest to wczesnośredniowieczne grodzisko, prawdopodobnie pruskie lub słowiańskie, o nieznanej nazwie. We wnętrzu majdanu szukamy najgrubszego drzewa – tam ukryty jest finałowy kesz z logbookiem. UWAGA! Zachowaj szacunek - na grodzisku jest XIX-wieczny cmentarz ewangelicki.

 

PS. W necie natrafiłem też na ciekawą legendę: PANNA ZAKLĘTA
W dawnych to było czasach, gdy Unisław był warownym grodem. Żyła ta wówczas dziewczyna o urodzie tak niezwykłej, iż każdego kto na nią spojrzał urzekała. Mężowie skrycie wzdychali do pięknej panny, zaś niewiasty z zazdrością wielką na nią swe oczy kierowały. Ona wszelako nie patrzyła na nikogo wierna słowu danemu wybrankowi, który na wojnę wyruszył. Bardzo często spotkać ją było można jak szła z wiadrem w ręku do studzienki, gdzie zatrzymywała się i ze smutkiem spoglądała w wodę. Panna nie wiedziała wszelako, iż w grodzie żyła niewiasta, co na czarach się znała i wielką nienawiść ku niej żywiła. Po wielokroć przyglądała się dziewczynie aż wreszcie rzuciła czar okrutny. Od tego czasu, zwykle w samo południe, ujrzeć można jak z góry co dawniej grodem była wychodzi piękna panna. W ręku trzyma wiadro i wolno, nikogo nie dostrzegając idzie do studzienki. Nabiera tam wodę i ponownie powraca do góry, która się przed nią otwiera. Nie znalazł się jeszcze śmiałek, który by pannę zaklętą uratował.
Więcej o Unisławiu:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090116/TURYSTYKA/452512043
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1.
2.
3.
4.
Finał