Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Włocławek - LetterBox - OP31CD
Właściciel: Talbot
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 60 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-03-2011
Data utworzenia: 22-02-2011
Data opublikowania: 21-03-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 14-06-2011
13x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 0 obserwatorów
2 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Doc with the dog, etna&mars
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Letterbox  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Spacer zaczynamy od  dawnego Rynku Nowego Miasta dzisiejszego Placu Wolności centralnego placu współczesnego Włocławka. Jest to miejsce o stosunkowo krótkiej historii bowiem pierwsze zabudowania zaczęto tu wznosić dopiero w XIX w. Pierwotnie na placu urządzono stylowy ogród, zwany ogrodem saskim. Dziś plac to oaza zieleni i kwiatów. W centralnym miejscu stoi pomnik poświecony żołnierzom polskim walczącym na wszystkich frontach i wojnach.

90m na SW 

W kierunku zachodnim tuż za wątpliwej urody wieżowcem odchodzi od placu ulica Kilińskiego. A przy niej eklektyczny XIX-sto wieczny pałacyk dawnego właściciela fabryki maszyn rolniczych Muhsama. Budynek zajmuje narożną część dawnej dużej parceli z zabudowaniami fabrycznymi ciągnącej się wąskim pasem wzdłuż ulicy Kilińskiego.

200m na NW 

 

160m na NE 

W kierunku północnym odchodzi od niej ulica Mickiewicza znajduje się przy niej Liceum Ziemi Kujawskiej  dawna Włocławska Szkołą Handlowa założona w 1900 roku. U zbiegu ulic Mickiewicza i słowackiego stoi zbudowany w latach 1925-30 budynek główny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Mieszczący zbiory fajansu włocławskiego oraz wystawy czasowe.

160m na SE 

Skręcając w lewo dochodzimy do wiodącej na północny zachód ulicy Brzeskiej. To dawny trakt prowadzący ze średniowiecznego miasta do Brześcia Kujawskiego. Tu znajduje się zabytkowy zespół klasztorny ojców Franciszkanów reformatów zbudowany w latach 1639-44. Jest to budowla barokowa z reminiscencjami gotyckimi i neobarokowymi, o wystroju wnętrza jednolitym, rokokowym z 1768 roku.

100m na N

 

160m na NE

Pod kątem czterdziestu pięciu stopni, położona jest ulica Zapiecek, łącząca się z biegnącą w stronę Wisły ulicą 3-ego maja.

330m na N

Początek tej ulicy dała krótka uliczka zwana Wójtowską odchodząca od Starego Rynku którą w 1823r. przedłużono aż do Rynku Nowego Miasta tj. do obecnego Placu Wolności. Z czasem ulica stała się centrum handlowo-usługowym. Domy wzniesione głównie w XIX w. Posiadają w większości cechy późno klasycystyczne i eklektyczne o skromnej artykulacji elewacji frontowych. Monumentalizmem odznacza się kamienica 1867 roku bogatego kupca włocławskiego Hermana Liwińskiego położona na narożniku ulic 3-ego maja i Cyganki. Kamienica ta zaprojektowana została przez Franciszka Turnela budowniczego wielu włocławskich gmachów. W budynku numer 9 mieściła się w latach 1856-1876 pensja żeńska prowadzona przez Izabele Zbiegniewską znaną w mieście działaczkę społeczną. W reprezentacyjnym budynku pod numer 17 mieściła się do 1914r. siedziba rosyjskich władz powiatowych, a w latach1918-1939 starostwo.

Stary Rynek centrum Średniowiecznego układu przestrzennego osady wraz z wybiegającymi z jego naroży ulicami wytyczone zostało po drugiej lokacji miasta w 1339r. W średniowieczu plac obejmował teren znacznie mniejszy niż obecnie od którego wychodziły krótkie uliczki we wszystkie strony.

 

Średniowieczny układ ulic czytelny jest do dziś. Zmianie uległ tylko sam rynek który w wyniku wyburzenia przez Niemców 1940 roku jego północnej mierzej powiększany został aż do samej Wisły. Zabudowę starego rynku stanowi kilkanaście kamienic mieszczańskich pochodzących z XIX wieku o bardzo skromnych cechach klasycystycznych. Oraz dwie kamieniczki oznaczone numerami czternaście i piętnaście o barokowych szczytach z XVIII wieku. Znajduje się w nich Muzeum Historii Miasta Włocławka.

Dominantę starego rynku stanowi niewątpliwie późno gotycki kościół farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z 1538 roku. Jest on budowlą jedno nawową z prezbiterium. Od wschodu dobudowano 1622 roku absydę z fundacji mieszczanina Andrzeja Rogali zakrywając częściowo piękną fasadę wykonaną z wykorzystaniem ceglanych żeber. OD zachodu wznosi się wieża zbudowana w 1580 roku zwieńczona baniastym hełmem barokowym z roku 1780-ego. Nawa kościoła nakryta jest sklepieniem sieciowym. Prezbiterium zaś sklepieniem zbliżonym do gwiaździstego. Wystrój świątyni barokowo-rokokowy z XVIII w.

 

Podane koordynaty nie wskazuję miejsca ukrycia kesza!

Skrzyneczka to mały wodoszczelny plastikowy pojemnik zawierający logbook i pieczątkę z herbem Włocławka. Pieczątka nie jest na wyminę, odbij ją w swoim dzienniku. Skrzynka nie zawiera fantów na wymianę jedynie certyfikat FTF dla pierwszego znalazcy oraz kilka karteczek z odbitą pieczątką dla tych którzy nie mają na czym jej odbić.

 

Zarówno pieczątkę jak i certyfikat znajdujące się w skrzynce wykonał kolega Miklobit :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pieczątka
Sakiewka
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 0x komentarz 4x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria