Skip to content

29 II - Bydgoszcz /kalendarium Mystery Cache

Hidden : 2/22/2024
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


29 II - Bydgoszcz /kalendarium

29 lutego 1924 roku bydgoska policja powiadomiona została o zauważeniu włamania do mieszkania grn. Józefa Hallera w Bydgoszczy przy ul. Słowackiego 2. Jak się okazało, lokatorzy w tym czasie przebywali poza Bydgoszczą. Włamania dokonano w nocy z 22 na 23 lutego. Zginęły serwisy i sztućce ze srebra i wiele innych cennych, pamiątkowych przedmiotów. Włamywaczy nie ustalono.

29 lutego 1932 roku w związku z kryzysem gospodarczym doszło do masowych zwolnień robotników w bydgoskich zakładach. Fabryka mebli Habermanna zwolniła aż 40 osób z 70 pracujących, fabryka skór Bucholza -15 osób, „Pasamon” - 22 pracowników, a Fabryka Sygnałów Kolejowych – 28. W Państwowej Fabryce Cygar, by uniknąć zwolnień, wprowadzono czterodniowy tydzień pracy.

29 lutego 1936 roku starosta bydgoski Stefanicki zakazał publicznego zgromadzenia, które odbyć się miało w sali Kleinerta przy IV śluzie, a w którym udział wziąć miał gorący przeciwnik rządzącej sanacji, prezes Narodowej Partii Robotniczej, Karol Popiel, niedawno zwolniony z więzienia w Brześciu.

Tego samego dnia rozpoczął się bydgoski „Tydzień pomocy bezrobotnym”. Zorganizowano uroczysty przemarsz w centrum miasta z władzami Bydgoszczy na czele, w trakcie którego 300 kwestarzy zbierało pieniądze na pomoc dla pozostających bez pracy.

29 lutego 1968 roku w garażu przy ul. Czerkaskiej w Bydgoszczy znaleziono zwłoki dwóch młodych osób – mężczyzny i kobiety. Przyczyną zgonu było zatrucie spalinami samochodowymi.

Tego samego dnia w Filharmonii Pomorskiej podczas antyamerykańskiego wiecu bydgoskich organizacji młodzieżowych ambasadorowi Demokratycznej Republiki Wietnamu w Polsce Do Phat Quangowi wręczono zebrane 44 tys. złotych jako „dar młodzieży ziemi bydgoskiej dla walczącego narodu wietnamskiego”.

29 lutego 1972 roku przebywająca w Bydgoszczy delegacja Demokratycznej Republiki Wietnamu na czele z przewodniczącym rady związków zawodowych Quac Vietem spotkała się z działaczami Frontu Jedności Narodu oraz załogą zakładów odzieżowych „Modus”. Wieczorem goście obejrzeli operę Verdiego „Rigoletto”.

29 lutego 1984 roku około godz. 4 rano na ul. Dworcowej w Bydgoszczy tramwaj linii 8 uderzył w źle zaparkowanego stara wiozącego zaopatrzenie z mleczarni do sklepów. Na ulicę rozlały się setki litrów mleka, twarogu i innych artykułów. Uprzątnięcie jezdni i chodników zajęło ponad godzinę.

29 lutego jest 60. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Dzieje się tak, tylko i wyłącznie w latach przestępnych. Warto zauważyć, że data ta występuje w większości lat, które są podzielne przez cztery. W nadchodzących latach wypada:

2024

2028

2032 

2036

2040

 

29 luty – imieniny: Antonia, August, Dobrosiodł, Oswald i Roman.

Źródło: Bydgoskie kalendarium: Express Bydgoski

Zadanie:

A – numer domu do którego się włamano z 22 na 23 lutego;

B – Ilu pracowników zwolnił Pasamon w związku z kryzysem gospodarczym w 1932 roku;

C – Ilu kwestarzy zbierało pieniądze na pomoc dla pozostających bez pracy w bydgoskim „Tygodniu pomocy bezrobotnym”;

D – Zwłoki ilu osób znaleziono na ulicy Czerkaskiej w 1968 roku;

E – suma cyfr w roku kiedy to przebywająca w Bydgoszczy delegacja Demokratycznej Republiki Wietnamu na czele z przewodniczącym rady związków zawodowych Quac Vietem spotkała się z działaczami Frontu Jedności Narodu oraz załogą zakładów odzieżowych „Modus”..

F – Numer tramwaju, który uderzył w źle zaparkowanego stara wiozącego zaopatrzenie z mleczarni do sklepów.;

N 53 06.[A+7][B/2-10][C/50] E 18 02.[D+7][E-19][F-7]

Additional Hints (No hints available.)