Skip to content

Drewniana tablica - Świebodzin Traditional Geocache

Hidden : 8/19/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Miasto Świebodzin powstało na przełomie XIII i XIV wieku na ważnym szklaku Strona komunikacyjnym z Pomorza na Śląsk.

Obszar,na którym rozwinął się Świebodzin należał pierwotnie do Wielkopolski i był połączony z diecezją poznańską aż do

1654 roku.

Pierwsza wzmianka, któranie precyzuje charakteru osadniczego Świebodzina, jednak wspomina, że jego właścicielem jest rycerz Gniewomir, pochodzi z roku 1302.

Świebodzin jako miasto jest wymieniane w 1319 roku i rozwija się na prawie polskim. Prawo magdeburskie przyjęło wpierwszej połowie XIV wieku, natomiast prawo miejskie w połowie XV wieku. Miasto

zostało rozplanowane w oparciu o regularny układ ulic, centrum stanowił prostokąt,do którego dobiegały ulice pod kątem prostym.

Początkowo, aż do XIV wieku, Świebodzin posiadał obwarowania drewniano-ziemne, które następnie zamieniono na mury łączące się z

zamkiem, tworząc system umocnień miasta. Mocną stroną była droga przebiegająca z południa na północ. Już w czasach średniowiecza zabudowania przekroczyły system obwarowania i wzdłuż głównych dróg tworzyły się przedmieścia.

Świebodzin od początków swojego istnienia leżał na skrzyżowaniu głównych dróg, którymi były:Poznań-Frankfurt oraz Wrocław-Szczecin, przez co stało się ośrodkiem typowo rzemieślniczo-handlowym.

Początkowo miasto trudniło się wytwarzaniem sukna, które było szeroko znane na terenie zarówno Wielkopolski, jaki i na Śląsku.

Do końca czasów średniowiecza rozwinęły się również: garbarstwo, kuśnierstwo i rolnictwo.

W wieku XV rozwinęła się uprawa winnej latorośli oraz produkcja i eksport wysoko cenionego piwa świebodzińskiego.

W kolejnym wieku miasto przeżyło kilka wyniszczających pożarów, trzęsienie ziemi, a także epidemie. Odbudowano kościół, ratusz, a wiele budynków zmieniło wystrój architektoniczny.

W roku 1604 wybudowano pierwszą murowaną szkołę miejską, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Następnie rozwój ekonomiczny miasta został zatrzymany w związku z wyniszczającą wojną trzydziestoletnią.

Jednak już na przełomie XVIII i XIX wieku nastąpił nowy etap rozwoju miasta. Nastąpiło uprzemysłowienie, a w związku z tym powstały fabryki włókiennicze, zakłady budowy maszyn, cegielnie i browary.

W roku 1849 wybudowano bitą drogę Poznań-Frankfurt nad Odrą, natomiast w 1870 uruchomiono linię kolejową pomiędzy tymi miastami.

Wszystkie wymienione czynniki miały wpływ na szybki wzrost liczby ludności.

 

Additional Hints (No hints available.)