Skip to content

Georg Trakl - ostatni postój Traditional Geocache

This cache has been archived.

wismamami: Dziękuję wszystkim poszukiwaczom za odwiedzenie tego miejsca i poznanie w bardzo skrótowej formie i treści biografii Georga Trakla. Niestety wszytko ma kiedyś swój koniec - skrytkę przenoszę w mroki archiwum.

More
Hidden : 7/29/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


"LITOŚCI PROMIENISTE RAMIONA

 OBEJMUJĄ ROZBITE SERCE"

Powyższy fragment „Śpiewu pojmanego kosa” Georga Trakla, wybitnego austriackiego poety początku XX wieku, odnajdziemy na tablicy wiszącej na murach 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ulicy Wrocławskiej w Krakowie. Tablicy upamiętniającej pobyt i samobójczą śmierć poety 3 listopada 1914 , w tymże szpitalu.

Tu w szpitalu na ulicy Wrocławskiej spędził ostatnie cztery tygodnie życia, hospitalizowany na oddziale dla psychicznie chorych.Ostatnie miesiące życia poety naznaczone apokaliptyczną atmosferą wybuchu I wojny światowej rozegrały się na ziemiach polskich - na terenie byłej Galicji: Gródku Jagielońskim,Limanowej, Wadowicach i ostatni postój w Krakowie w murach szpitala na Wrocławskiej.

Georg Trakl (1887-1914) austriacki poeta, uznawany za najważniejszego przedstawiciela literackiego ekspresjonizmu. Urodził się w Salzburgu. Pierwsze wiersze pisał mając 13 lat. W 1908 przeniósł się do Wiednia, aby studiować farmaceutykę. Poznał wtedy środowisko literackie stolicy, dzięki któremu rozwijał swoją pracę poetycką. Słynny filozof Ludwig Wittgenstein, zainteresowany jego twórczością, zapewnił mu, anonimowo, stałe stypendium twórcze. W 1913 r. Trakl wydał swój pierwszy — i jedyny opublikowany za życia — tom poezji. Po śmierci ojca w 1910 r., aby zapewnić sobie stałe dochody, Trakl wstąpił do wojska, gdzie służył jako sanitariusz- farmaceuta. Wraz z rozpoczęciem I wojny światowej został wysłany do Galicji na front. Po krwawej bitwie pod Gródkiem Jagielońskim gdzie opatrywał rannych Trakl doznał  psychicznego wstrząsu który nasilił znacznie wcześniej już występujące ( zanim został wysłany na front) objawy depresji i rozpadu osobowości. Po nieudanej próbie samobójczej został umieszczony w szpitalu wojskowym w Krakowie przy ul. Wrocławskiej, gdzie miał odwiedzić go Wittgenstein. Niestety nie zdążył, bo poeta zmarł śmiercią samobójczą — najprawdopodobniej z powodu przedawkowania kokainy, używanej wtedy jako środek leczniczy — 3 listopada 1914 r. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim, ale w 1925 r. jego szczątki przeniesiono do Mühlau pod Innsbruckiem, gdzie spoczywają do dziś. Do niedawna w szpitalu wojskowym istniała izba pamięci poety, ale została zlikwidowana, ponieważ zakłócała normalne funkcjonowanie szpitala.

Trakl jest jedną z najciekawszych postaci niemieckojęzycznej sceny literackiej XX wieku, którego życie zostało  naznaczone przez  kazirodczą miłość do własnej siostry Grety oraz nadużywanie narkotyków i alkoholu. Reszty spustoszenia w psychice Trakla dopełniły tragiczne wydarzenia wojenne - I wojny światowej z których poeta nie otrząsnął się aż do samobójczej śmierci. Wiersze Trakla wpisują się – formalnie i znaczeniowo – w nurt ekspresjonistyczno-symboliczny i wywarły ogromny wpływ na kolejne pokolenia artystów, głównie ze świata muzycznego (powstały liczne kompozycje ilustrujące utwory austriackiego twórcy). Od 1952 roku rodzinne miasto poety przyznaje nagrodę jego imienia, Georg-Trakl-Preis.

Twórczość :

Daty w nawiasach dotyczą wydań.

Gedichte (1913)

Sebastian im Traum (1915)

Die Dichtungen (1917)

Polskie przekłady:

Poezje, tłumacze różni, PIW 1973

Poezje zebrane, przeł. A. Lam, rim-press 1992

Jesień duszy, przeł. K. Lipiński, Miniatura 1993, 1996 wyd. 2 rozszerzone, 2009

Wiersze z rękopisów, przeł. A. Lam, PWN 2000

Sebastian we śnie i inne wiersze, przeł. A. Pomorski Oficyna Literacka 2001

Poezje wszystkie, przeł. A. Lam, Instytut Mikołowski 2012

Helian i inne wiersze, przekł. .W. Trzeciakowski,Galeria Autorska Jan Kaja, Jacek Soliński 2015.

Niedoskonała Pokuta, Georg Trakl- Śpiew Osamotniałego przekład Krzysztof Lipiński, wydawnictwo Miniatura

 

zródło wiedzy oraz niektórych cytatów :

http://kody.miastoliteratury.pl/b/georg-trakl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Georg_Trakl

 

Skrytka :

 

Kesz nie został ukryty przy samej tablicy pamiątkowej lecz po drugiej stronie ulicy - jednak z okolicy ukrycia dobrze widać tą tablicę. Zważywszy na spory ruch w miejscu ukrycia zalecam - dużą ostrożność w podejmowaniu tej skrytki. Proszę o dokładne odkładanie pojemnika  aby dłużej posłużył wspólnej zabawie - nie odbierajmy przygody innym poszukiwaczom . Życzę miłej zabawy i udanej przygody. BYOP.

 

Additional Hints (No hints available.)