Skip to content

POCZTÓWKA z RZESZOWA Virtual Cache

Hidden : 6/4/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Miasta również mają się za dzieło umysłu lub przypadku, ale ani umysł, ani przypadek nie wystarczają do podtrzymania ich murów. To, co sprawia ci radość w mieście - to nie jego siedem czy siedemdziesiąt cudów, ale odpowiedź, jakie udzielają na twoje pytanie.

Italo Calvino

Stare kamienice, nowoczesne budynki, rynek, ratusz, zamki, pomniki, zabytkowe kościoły, synagogi i cerkwie, muzea, teatry… to urbanistyczno - architektoniczno-ekonomiczno -kulturowy wyznacznik miasta - te miejsca identyfikują otoczenie i stają się przestrzenią najczęściej odwiedzaną.

Przyglądanie się miastu może dostarczyć wielu przyjemności.

Swoją podróż zazwyczaj rozpoczynamy od przybycia do miasta - celu podróży.

Miasto jest w przestrzeni, złożonym z licznych współistniejących ze sobą elementów, dlatego aby móc się sprawnie poruszać po tej przestrzeni.

Najczęściej wybieramy ogólnie dostępne środki transportu publicznego jak PKP, busy, samoloty i stąd rozpoczynamy swoją przygodę.

Równie często naszym środkiem transportu jest własny geo-pojazd.

Łącząc konieczne(podróż) z pożytecznym i przyjemnym (zwiedzanie)zachęcam was do odwiedzenia Rzeszowa, stolicy Podkarpacia i miasta innowacji, synonimu nowoczesności oraz jakości.

Do plecaka spakuj najpotrzebniejsze rzeczy : dobry humor, aparat fotograficzny, telefon i koniecznie zabierz ze sobą osobistego Woodcoina, TB lub inny ważny dla ciebie przedmiot i odwiedź miejsca Rzeszowa podane jako wirtualne ETAPy.

Aby zalogować skrytkę wykonaj zdjęcie pokazujące obiekt i twój geo-przedmiot z widocznym nickiem, patrz pocztówka - wzór. Zdjęcie umieść w logu. Jeśli zdjęcie przedstawia grupę keszerów, proszę aby zostało dodane do każdego loga osobno. Zdjęcia samego obiektu nie kwalifikują się do logu i mogą być usuwane bez ostrzeżenia!

Miłego podróżowania i zwiedzania.


Pocztówka i jej krótka historia.

Kartka pocztowa (pocztówka, widokówka, wcześniej zwana także odkrytką) – najczęściej prostokątna, kartonowa kartka służąca do krótkiej korespondencji,często wysyłana nieopakowana w kopertę. Zazwyczaj jedna ze stron kartki pocztowej przeznaczona jest na treść korespondencji,wpisanie adresata i naklejenie znaczka pocztowego, a na odwrocie najczęściej wydrukowany jest obrazek w zależności o rodzaju kartki pocztowej.Ważną formą odbijającą przestrzeń wypełnioną fizycznymi obiektami jest widokówka.

Widokówka – kartka pocztowa z pejzażem lub fotografią miasta, okolicy itp. na odwrocie, wysyłana z podróży, urlopu, wakacji, której adresatem są np. członkowie rodziny, znajomi, przyjaciele czy znajomi z pracy.

Inne zadanie, bardziej osobiste, dopełniające daną sytuację ma kartka okolicznościowa – kartka pocztowa z gratulacjami, życzeniami itp. wysyłana z okazji różnych uroczystości, które obchodzi adresat, np. z okazji (urodzin, imienin czy też rocznic).

Kartki okolicznościowe często mają niestandardowy format oraz kształt, nierzadko są składane, potrafią odgrywać melodyjkę, a nawet mają wpisaną gotową treść życzeń. Przeważnie są wysyłane w kopertach.Z kolei kartka korespondencyjna to zwykła kartka pocztowa bez specjalnego przeznaczenia, pozbawiona obrazka na odwrocie. Często używana do przesyłania kuponów konkursowych z np. rozwiązaniami krzyżówek.

Nie ustalono jednego autora pierwszej kartki pocztowej. Znane są jednak nazwiska kilku osób, które zainicjowały pocztówki,które stały się symbolem podróżnych, będących łącznikiem między "tu" i "tam".

-1840 - brytyjski pisarz TheodoreHook wysłał pierwszą kartę pocztową do samego siebie
- 1 października 1869 – wychodzi pierwsza odkryta "karta korespondencyjna" Cesarstwa austro-węgierskiego, w wersji z herbem cesarskim w Austrii,orłem dwugłowym na Węgrzech
- lipiec 1870 r – niemiecki księgarz August Schwartz nadrukował w narożu strony adresowej karty korespondencyjnej ilustrację przedstawiającą artylerzystę. August Schwartz i Heinrich von Stephan wydrukowali w tym czasie serię 25 pocztówek, dającą początek przemysłowi kart widokowych
- listopad 1870 r – księgarz francuski Leon Besnardeau wydrukował pełną ilustrację na adresowej stronie pocztówki
-1870 r – Serb PetarManojlović wydrukował w Wiedniu pocztówkę z wyobrażeniem latającego smoka (inna data: 19 maja 1871)
- 1872 r – Niemiec Franz Rorich umieścił ilustrację na stronie przeznaczonej na korespondencję
-18 lipca 1872 r – pierwsza niemiecka karta pocztowa (data umieszczona na kasowniku pocztowym kartki) przedstawiająca Getyngę. Widok fragmentu starego miasta umieszczono na awersie pocztówki, pozostawiając na rewersie miejsce na znaczek i adres korespondencyjny
- pierwsza połowa 1872 – pierwsza karta widokowa na terenie Niemiec w formie istniejącej do 1905 roku z ilustracją umieszczoną na awersie a miejscem na znaczek i adres odbiorcy na rewersie.

W dzisiejszych czasach nie wysyłamy już prawie w ogóle pocztówek, zostały one wyparte przez smsy, emalie i masowo dodawane zdjęcia do profili społecznościowych. Na szczęście nie odeszły one w zupełne zapomnienie i w wielu miastach można oglądać widokówki w galeriach,które dokumentują i utrwalają kulturę miasta.

Historia pocztówek Rzeszowa

Edward Janusz jako pierwszy,bo w 1898 r. wydał drukiem serię kart korespondencyjnych z widokami Rzeszowa, zaopatrzonych w podpisy w języku polskim. Karty nazwano również odkrytymi listami, odkrytkami,korespondentkami i widokówkami.Samo słowo „pocztówka” zostało wymyślone w 1900 r. przez Henryka Sienkiewicza jako propozycja na konkurs dotyczący nazwy karty pocztowej.

Obecnie,zbiór najstarszych rzeszowskich pocztówek możesz obejrzeć w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie i zbiorach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej na stronie internetowej.

W zbiorach Atelier Fundacji Aparat Caffe możesz zobaczyć jakim sprzętem posługiwano się w historii fotografii, a przy odrobinie szczęścia możesz natrafić na ekspozycję klisz z zakładu Edwarda Janusza.


TWOJE ZADANIA/ your task/deine aufgaben/tvůj úkol/ tvoja úloha/ваше завдання :








ETAP 1

WITAJ NA RZESZOWSKIM RYNKU :)

ETAP 2

RZESZÓW GŁÓWNY WITA :)


[Add your Virtual Cache description here.]

Please leave the following text at the bottom of the page, so cache finders understand the Virtual Rewards 2.0 project.


Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on th e Geocaching Blog.

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)