Skip to content

Krowim Szlakiem - Krówka Traditional Geocache

A cache by k-6 Message this owner
Hidden : 12/6/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Polskie Geo-Laury
Seria nominowana w konkursie Polskie Geo-Laury 2020

 

Krowim Szlakiem - to seria skrytek prezentujących miejscowość tematyczną Spławie - Wioska Mleka. Krowa krowę tu pogania i wiele gospodarzy od rana do wieczora zajmują się krowami w swoich oborach. Skrytki prezentują miejsce, atrakcję lub temat nawiązując do tego pięknym zwierzęcia od lat związanego z polską wsią. Mieszkańcy wsi i bezpośredni sąsiedzi skrytek wiedzą o naszej zabawie. Żadna ze skrytek nie znajduje się na posesji prywatnej i jest dostępna od strony drogi. Powodzenia... 

O skrytce
Kesz na starcie posiada logbook, drobne fanty i certyfikaty dla pierwszych znalazców. Nie trzeba wchodzić na posesję za płot. Skrytka jest dostępna z drogi dojazdowej do domu.

UWAGA!
Aby zachować element ZASKOCZENIA proszę nie wstawiać zdjęcia kesza czy też jego maskowania. Śmiało możesz zrobić zdjęcie z okolicy lub tego co "kesz widzi". Dziękuję!



Krówki (ciągutki mleczne, pomadki mleczne) – rodzaj polskich słodyczy, cukierki mleczne z miękkim, ciągliwym nadzieniem. Konsystencja krówek wynika z czasu przechowywania po wyprodukowaniu. Krówka świeża jest ciągnąca w całej objętości, natomiast z upływem czasu w wyniku krystalizacji cukru zaczyna kruszeć od zewnątrz. Krówki wytwarza się z mleka, cukru i masła, które miesza się i gotuje w dużej kadzi. Po kilku godzinach masę wylewa się na stół i studzi. Masa zastyga, po kilku dniach można ją pokroić i zapakować w papier. Krówki pakowane ręcznie są miękkie i ciągnące, a pakowane mechanicznie twardsze i bardziej suche. Na skale przemysłową krówki są obecnie wytwarzane w Polsce przez różne firmy, należąc do najbardziej popularnych gatunków typowo polskich słodyczy. Krówki wykorzystuje się w kuchni polskiej do przygotowywania domowej "masy krówkowej" (kajmakowej), używanej m.in. do tradycyjnych wielkanocnych mazurków

Lista produktów tradycyjnych

Krówki wpisane na Listę polskich produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  • „Krówka opatowska” – cukierki wytwarzane od 1980 roku w powiecie opatowskim w województwie świętokrzyskim, wpisane na listę 7 lutego 2011. Produkowane są przy niewielkim udziale maszyn, ręczne krojone i ręcznie zawijane.
  • „Krówka szczecinecka” – cukierki wytwarzane od 1971 roku w Szczecinku w województwie zachodniopomorskim, wpisane na listę 19 stycznia 2016.

HISTORIA

Mianem "ojca" tych cukierków określany jest Feliks Pomorski (zm. 1963), który ich wytwarzania miał się nauczyć w dzieciństwie u swego wuja w Żytomierzu. Umiejętności te rozwinął na skalę przemysłową w Poznaniu, gdzie w latach 1921–1929 prowadził fabrykę słodyczy, mającą siedzibę przy ul. Strzeleckiej 9 i Szewskiej 9, a w latach 30. XX wieku przy ul. Kanałowej 9. Cukierki były zawijane w papierki z rysunkiem krowy, co przyczyniło się do szybkiego spopularyzowania nazwy. Po wysiedleniu przez Niemców w okresie okupacji Feliks Pomorski założył wytwórnię krówek w podwarszawskim Milanówku. Fabryka ta spłonęła zaraz po wyzwoleniu, ale rodzina Pomorskich odbudowała ją i ponownie wznowiła produkcję krówek. W 1952 r. przedsiębiorstwo zostało upaństwowione i włączone w strukturę "Przemysłu Terenowego", a następnie stało się częścią "Zakładów 22 Lipca", które zostały utworzone na bazie przedwojennych zakładów E. Wedel. Feliks Pomorski zaczął wówczas produkować krówki w ogrodzie swojego domu w Milanówku, a jego przedsiębiorstwo przejął następnie jego syn, Leszek Pomorski, a następnie wnuk Piotr Pomorski. "Wytwórnia Cukierków L. Pomorski i Syn" istnieje do dziś.

Przepis na domowe krówki

Do wytworzenia tradycyjnych krówek potrzebujemy:

  • mleko - 2 szklanki
  • cukier - 2 szklanki
  • margaryna - pół kostki
  • cukier wanilinowy - 1 torebka (opcjonalnie) 

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki włożyć do garnka lub patelni i mieszać tak długo, aż masa będzie jednolita o brązowym kolorze. Następnie masę należy przełożyć do małej brytfanki na ciasto, albo na głębokie talerze. W tym momencie odstawiamy masę do wystygnięcia. Gdy masa będzie twarda można ją pokroić w kostki i konsumować.

Do masy można dodać sezam lub drobno posiekane orzechy.

Krówki czekoladowe

  • margaryna do pieczenia - 3 łyżki
  • słodzone mleko skondensowane - i puszka (ok. 400 g)
  • aromat waniliowy
  • czekolada deserowa - 230 g
  • Krem czekoladowy (np. Nutella) - 1szklanka

Sposób przygotowanie: W naczyniu połączyć mleko kondensowane, masło i aromat waniliowy. Następnie dodać drobno pokruszoną czekoladę i krem czekoladowy. Wszystko dokładnie wymieszać. Aby czekolada rozpuściła się, naczynie z masą należy umieść w garnku wypełnionym wodą i gotować w gorącej kąpieli. Po tym zabiegu masę umieścić w brytfance (pamiętajmy o wcześniejszym wysmarowaniu jej masłem), schłodzić i pokroić w kostkę. Krówki gotowe!

Krówki ciągutki

  • cukier - niepełne 2 szklanki
  • mleko skondensowane - 1 puszka
  • śmietana 30% - 3/4 szklanki
  • miód - 3/4 szklanki
  • margaryna do pieczenia - 2 łyżki
  • aromat waniliowy
  • sól - 1/2 łyżeczki

 Sposób przygotowania: Cukier z mlekiem skondensowanym i śmietaną gotujemy w garnku. Po dokładnym wymieszaniu masy dodajemy miód i gotujemy przez kilka minut. Następnie dodajemy margarynę i aromat. Całość mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji i brązowego koloru. Na końcu dodajemy sól, ponownie mieszamy i wylewamy do brytfanki. Całość odstawiamy, a po kilku godzinach kroimy i możemy podawać na stół.

SMACZNEGO!

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)