Skip to content

OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE - OSP GOŁUCHÓW Multi-cache

This cache has been archived.

jacekran: 111

More
Hidden : 3/9/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Serię „ Ochotnicze Straże Pożarne ” chciałbym zadedykować wszystkim druhnom i druhom strażakom za wkład i zaangażowanie w ochronę przeciwpożarową jak również za ratowanie życia i mienia niekiedy narażając własne.

 

„ Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

 

 

 

Krótki Rys Historyczny OSP w Gołuchowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Gołuchowie w 2013 r. obchodziła 130 lat swego istnienia. W kronice OSP w Gołuchowie, która opracowywana była przez ówczesnego prezesa Dh Józefa Krzyżanowskiego czytamy : „ dnia 8 sierpnia 1883 roku z inicjatywy obywatela Mikołaja Nowickiego, urodzonego dnia 6 listopada 1850 roku w Kościanie, buchaltera Ordynacji Gołuchowskiej zorganizowana została w Gołuchowie Straż Pożarna. Na przewodniczącego wybrano obywatela Nowickiego, który pełnił równocześnie funkcję Komendanta Straży Pożarnej”.

Od momentu powstania Gołuchowska jednostka rozwijała się bardzo dynamicznie. Już w 1885 roku posiadały trzy przeszkolone sekcje : wodna, ratownicza i kulturalno-oświatowa.

Wyposażenie ówczesnej straży – „ sikawka konna, drabiny, bosaki i nosze” zakupione zostały z funduszy zebranych przez Prezesa i „wydatnej pomocy Zarządu Ordynacji w Gołuchowie”.

Oprócz działalności gaśniczej straż podejmowała działalność kulturalną, zgromadziła kilkadziesiąt książek o treści naukowej i wystawiła kilka sztuk teatralnych o treści patriotycznej, min. Sztukę pt. : „Kosynierzy”. Etap od powołania straży do roku 1910 oceniany jest w kronice jako czas rozwoju i umacniania jednostki, która zdobyła „mir” wśród mieszkańców Gołuchowa.

W latach 1910 – 1930 Strażą Pożarną w Gołuchowie opiekował się miejscowy ksiądz proboszcz Włodzimierz Mann, który był nie tylko prezesem i naczelnikiem ale i duchowym przywódcą wszystkich sekcji strażackich. Osobiście gdy tylko czas mu na to pozwalał kierował każdą akcją gaśniczą. Już w owym czasie jednostka gołuchowska była ceniona na zewnątrz.

W maju 1930 roku odział OSP wziął udział w uroczystościach strażackich w Pleszewie, a wzorowa postawa członków została wyróżniona w defiladzie. Okres prezesowania Ks. Manna to chlubna karta dziejów Straży Pożarnej w Gołuchowie.

Wiosną 1930 roku ( po śmierci ks. Manna) prezesem i naczelnikiem straży zostaje miejscowy rolnik Stanisław Wróblewski, a sekretarzem Władysław Jeniec. Z ich inicjatywy zakupiono mundury wyjściowe, ćwiczebne, czapki, pasy bojowe i hełmy. Dzięki niezłomnej postawie nowego kierownictwa udaje się pokonać rozłam w oddziale OSP, który ma miejsce w październiku 1932 roku, a jest spowodowany utworzeniem przez Zarząd Ordynacji odrębnego oddziału straży zamkowej. Mimo, iż pewna ilość członków przeszła do straży zamkowej propozycja rozwiązania oddziału OSP w Gołuchowie nie powiodła się. Ożywienie działalności następuje w kwietniu 1937 roku. Walne zgromadzenie Oddziału wybiera nowy Zarząd, który podejmuje inicjatywę zmotoryzowania straży pożarnej. Intensywne gromadzenie środków i plany oddziału niweczy wybuch II Wojny Światowej.

W styczniu 1945 roku podczas odwrotu armii niemieckiej i napływu wojsk armii radzieckiej pewna część posiadanego sprzętu została zniszczona.

Dzięki ofiarności i odwadze niektórych członków OSP udało się przechować zdekompletowaną motopompę i pewną ilość węży. Sprzęt ten po wojnie służył do akcji ratowniczych. Powrót do inicjatywy zakupu samochodu miał miejsce w styczniu 1947 roku podczas zebrania zarządu OSP. Dzięki poparciu ówczesnej władzy gminy przedwojenny pomysł zmotoryzowania OSP po 10 latach stał się faktem.

W 1948 roku Gołuchowska jednostka obchodziła 65 lecie. Z zapisów kronikarskich, dokumentów i wspomnień starszych druhów wynika, że dalsze, nowsze dzieje OSP w Gołuchowie charakteryzuje prężność, dobra organizacja i sprawność w działaniu. W jej szeregi wstępuje młodzież żeńska i męska. Dobrze utrzymany sprzęt bojowy pozwala w razie potrzeby prowadzić skuteczną akcję gaśniczą. Utrzymana została również tradycja pracy kulturalnej, która wyraźnie ożywiła się w latach pięćdziesiątych. Amatorski zespół sceniczny corocznie wystawiał sztuki teatralne. Liczne zabawy dochodowe i wieczorki towarzyskie zasilały kasę gotówką niezbędną do prowadzenia działalności statutowej. W tych warunkach zrodził się pomysł budowy remizy strażackiej, który znalazł uznanie wśród gołuchowskiego społeczeństwa i władz gminy.

W 1955 roku Straż Gołuchowska w uznaniu zasług otrzymuje sztandar.

W 75 rocznicę istnienia straży, we wrześniu 1958 r. następuje akt wmurowania kamienia węgielnego pod Dom Strażaka. Budowa okazałego gmachu z sala widowiskową na 250 miejsc napotyka na różne trudności – zwłaszcza finansowe. Dzięki jednak ofiarności społeczeństwa, dotacji z PZU, rad narodowych, gminy, powiatu i województwa, ogromnemu wkładowi pracy samych strażaków w lipcu 1966 roku nastąpiło oddanie do użytku nowego Domu Strażaka. Mimo tylu rozlicznych prac OSP należycie wypełnia w tym czasie swe zadania podstawowe, a więc prowadzi akcje gaśnicze, propaguje profilaktykę przeciwpożarową, przyjmuje nowych członków.

W 1983 roku jednostka Gołuchowska w 100 rocznicę swego istnienia została odznaczona Złotym Znakiem Związku. Kolejny etap w życiu OSP to czas dalszego rozwoju i doskonalenia.

Od 1995 roku jednostka zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego tworząc jednostkę typu „S-2”. Strażacy biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach i kursach podnosząc swoje kwalifikacje. W ciągu roku wzywana jest do różnych akcji ratowniczych i gaśniczych około 100 razy.

W roku 2003 tj. w 120 lecie działalności jednostka otrzymuje Tytuł Honorowy „Zasłużony dla Gminy Gołuchów”.

Ostatnie dwudziestolecie w działalności straży pożarnej to również dużo inicjatyw i prac gospodarczych. Najważniejsze z nich to przebudowa Sali widowiskowej łącznie z tynkowaniem elewacji, wymianą okien, modernizacją zaplecza kuchennego i toalet, wymianą ogrodzenia strażackiego, remontem i modernizacją garażu w remizie strażackiej a także wybudowaniem nowego wjazdu do remizy strażackiej.

Dzięki staraniom Zarządu jednostki a przede wszystkim władz samorządowych gminy, jednostka wyposażona jest w dwa wozy bojowe średnie i aktywnie uczestniczy w akcjach ratowniczo - gaśniczych na terenie gminy i poza nią.

Obecnie Straż Pożarna w Gołuchowie skupia w swych szeregach 120 członków w tym 30 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Członkowie jednostki, zwłaszcza MDP aktywnie uczestniczą w życiu jednostki, biorąc udział w Turniejach Wiedzy Pożarniczej, Zawodach sportowo - pożarniczych, Turniejach Sportowych oraz Rajdach Strażackich.

Jednostka bierze udział w corocznym konkursie kronik prowadzonym przez Oddział Wojewódzki Z OSP RP w Poznaniu. Wysoko oceniana jest przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, która ma bezpośredni nadzór nad działalnością JOT w Gołuchowie. W ostatnim czasie dzięki staraniom Zarządu OSP pozyskano do współpracy sponsorów i darczyńców, którzy wspomagają działalność strażaków.

Dotychczasowe zaangażowanie gołuchowskich strażaków pozwala sądzić, że kolejny etap działalności w który wkraczają, wypełniony będzie również rzetelną i ofiarną służbą dla pożarnictwa i społeczeństwa.

 

Źródło: www.goluchow.pl


Skrytka:  mały pojemnik  ukryty na kordach (+/-5m).

W środku : logbook , ołówek, certyfikaty dla 3 sprinterów,

Miłej zabawy……….

Additional Hints (Decrypt)

1.rgnc : zntarglx 2 rgnc : avfxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)