Skip to content

Ursa Minor - α UMi (Gwiazda Polarna) Traditional Geocache

Hidden : 10/31/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Geocaching Polska

 PL EN  Ursa Minor - α UMi (GWIAZDA POLARNA)

 

 

PL POLSKI OPIS

O miejscu:

Lokalizacja triala "Ursa Minor" nie jest przypadkowa. Miejscowość Niedźwiady, gdzie go przygotowano od 2001r. jest siedzibą Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego, posiadającego na terenie byłej szkoły tworzone własnymi siłami obserwatorium.

Najważniejszą inwestycją jest budowa największego w Polsce teleskopu „Roland” o średnicy lustra 600 mm. W tej chwili kończone są pracę związane z  pawilonem i obrotową kopułą. Optyka do tego teleskopu jest już gotowa i bezpiecznie czeka na zamontowanie. Data wyznaczona na uruchomienie tego teleskopu to 11.12.13... ;)

Seria keszy Ursa Minor została opublikowana w celu upamiętnienia "Kosmicznego eventu przy PPSAE" - 06/11/2013 - pierwszego historycznego geo-eventu na Krajnie i Pałukach zorganizowanego  z okazji wylotu w kosmos Geokeszera Ricka Mastracchio (AstroRM) na ISS (Międzynarodową Stację Kosmiczną), wraz z nim poleci Travel Bug TB5JJN1.

Mała Niedźwiedzica (łac. Ursa Minor, dop. Ursae Minoris, skrót UMi) – słabo widoczna, ale mimo to ogólnie znana konstelacja okołobiegunowa, ze względu na Gwiazdę Polarną (α UMi), na końcu tzw. Małego Wozu, obecnie odległą o 44' od północnego bieguna nieba, za 100 lat, wskutek ruchu precesyjnego osi ziemskiej, zbliży się do niego na niecałe 28'. Za 2 tysiące lat rolę gwiazdy polarnej przejmie  Cephei, przed 5 tysiącami lat spełniała ją Draconis. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 20. W Polsce widoczny przez cały rok.

Na niebie północnym „pomaga” odnaleźć kierunek bieguna północnego, tak jak Krzyż Południa ułatwia znalezienie bieguna południowego.

Przedstawia mitologicznego niedźwiedzia, w którego Zeus zamienił swego syna Arkasa, owoc nieślubnego związku z piękną nimfą Kallisto, gdy ten polując omalże nie zabił nieświadomie swej matki, wcześniej z zemsty zamienionej przez Herę w niedźwiedzicę. Oboje w końcu Zeus przeniósł na niebo.
W innych kulturach widziano w niej skrzydło Smoka.

Siedem najjaśniejszych gwiazd nazywanych jest Małym Wozem.
Niniejszy kesz nawiązuje do jednej z nich - gwiazdy α UMi (GWIAZDY POLARNEJ)

Alfa Ursae Minoris – najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Obecnie jest Gwiazdą Polarną

Gwiazda Polarna (α UMi, zwana także „Cynosurą”) jest żółtym nadolbrzymem leżącym około 430 lat świetlnych od Słońca. Jest równocześniegwiazdą zmienną z typu cefeid o amplitudzie zmian jasności 0,1m i okresie 4 dni.

 

Skrytka:
Duże pudełko śniadaniowe, zawiera logbook i przedmioty na wymianę, weź ołówek i fanta. Koordynaty +/- 5 m.

EN ENGLISH DESCRIPTION

About this spot:

Soon...

The cache:
Big lunchbox container, contains a logbook and subject to exchange, take a pencil and something to trade. Coordinates of + / - 5 m

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)